Members

Sioux Falls Regional Emergency Medical Services Authority Members

REMSA members are appointed by the Mayor, subject to review and approval of the City Council. Appointments are for a five year term, and members are limited to two consecutive terms.

  • Nancy Wahlstrom - Term Expires - April 2023 * 
  • Ross Wheeler - Term Expires- August 2020 *
  • Chad Olson - Term Expires - January 2019 * 
  • Gary Myers - Term Expires - March 2021 *
  • Joan Pankonin - Term Expires - May 2022

 

* Second Term